Τελικά θα ανοίξουν τα Παροικιακά σχολεία τον Σεπτέμβριο;

Σε ποιους απευθύνεται το άρθρο

Σε γονείς

Σύντομη περίληψη
Η πανδημία έχει επηρεάσει κάθε πτυχή  της καθημερινότητάς μας και κυρίως την εκπαίδευση των παιδιών η οποία βασίζεται σε ψηφιακά περιβάλλοντα. Το άρθρο αυτό επιχειρεί να ενημερώσει τους γονείς για τις τελευταίες εξελίξεις, πάντα βασισμένες σε ανακοινώσεις της Κυβέρνησης και Φορέων, και αν τα Παροικιακά σχολεία θα μπορούσαν να ανοίξουν τον Σεπτέμβριο.

Πλήρες κείμενο
Σύμφωνα με την πιο πρόσφατη ανακοίνωση της Κυβέρνησης (3 Ιουνίου 2020), καθώς έχουν ελαττωθεί τα νέα κρούσματα, από την 1η Ιουνίου, οι παιδικοί σταθμοί, οι childminders, οι τάξεις reception και τα Δημοτικά σχολεία (Years 1-6) μπορούν να δέχονται παιδιά. Από τις 15 Ιουνίου, τα σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και τα Κολλέγια μπορούν να δέχονται μαθητές της Year 10 και Year 12 καθώς και μαθητές ηλικίας 16 έως 19 ετών στον πρώτο χρόνο των σπουδών τους ώστε να ενισχυθεί η εξ αποστάσεως εκπαίδευσή τους.

Στην παράγραφο 24.4 της ίδιας ανακοίνωσης, αναφέρεται πως τα Παροικιακά σχολεία δεν θα πρέπει να δέχονται παιδιά. Η ανακοίνωση αυτή λαμβάνει υπόψη της και περιγράφει την τρέχουσα κατάσταση (τι συμβαίνει τώρα) και δεν προβλέπει τι θα ισχύσει στο μέλλον, δηλαδή τον Σεπτέμβριο που θα ξεκινήσει και η σχολική χρονιά.

Στο ίδιο μήκος κύματος είναι και η σχετική ανακοίνωση από το National Resource Centre for SupplementaryEducation στο
facebook, σύμφωνα με την οποία: 'ορισμένοι Οργανισμοί προτείνουν ότι τα Παροικιακά σχολεία δεν θα πρέπει να ανοίξουν σύντομα'.

Τα δυο μεγαλύτερα προβλήματα που απειλούν τη λειτουργία ορισμένων Παροικιακών σχολείων αποτελούν:
α. η απουσία της δυνατότητας ενοικίασης αιθουσών Αγγλικών σχολείων τα απογεύματα και τα Σαββατοκύριακα για να εκτελείται ο βαθύς καθαρισμός
β. ο δισταγμός των γονέων να εγγράψουν τα παιδιά τους φοβούμενοι για την υγεία τους

Μέχρι στιγμής τα Παροικιακά σχολεία προσφέρουν είτε μαθήματα εξ αποστάσεως είτε ανεβάζουν σε ψηφιακές τάξεις το υλικό ώστε να το κάνουν οι μαθητές και έπειτα να το διορθώσουν οι εκπαιδευτικοί.
Αναμένουμε τις εξελίξεις και μόλις έχουμε νεότερα θα προχωρήσουμε σε δημοσίευση νέου άρθρου, πάντα με αδιαμφισβήτητα στοιχεία και όχι εικασίες. Αρθρογράφος

Ο Ηρακλής Λαμπαδαρίου είναι Φιλόλογος με διδακτική εμπειρία σε διάφορα σχολεία στην Ελλάδα, τη Σλοβακία και την Αγγλία όπου κατοικεί από το 2015. Είναι δημιουργός των Εκδόσεων Σαΐτα
, του Speak Greek και του Discimus. Μπορείτε να επισκεφτείτε το διαδικτυακό του σπίτι και να επικοινωνήσετε μαζί του μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

Ευκαιρία για διάλογο!
Μοιραστείτε μαζί μας τις εμπειρίες σας από τα Παροικιακά σχολεία στο Ηνωμένο Βασίλειο μέσω της φόρμας.

Photo credit: Health vector created by freepik.